• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

An item with the same key has already been added. Key: h2

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

آبغوره

از لحاظ طب سنتی آبغوره سرد دارد و برای افراد سرد مزاج و کسانی که ممکن است دچار ضعف اعصاب باشند توصیه نمی شود.


آبغوره چیست؟

از لحاظ طب سنتی آبغوره طبع سرد دارد و برای افراد سرد مزاج و کسانی که ممکن است دچار ضعف اعصاب باشند توصیه نمی شود. همچنین افراد باردار باید به طور محدود این چاشنی را مصرف کنند. آبغوره با افزایش اسیدیته معده می تواند در هضم غذاهای چرب و سنگین مفید باشد. همچنین افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی کنند، می توانند از این چاشنی برای تسهیل هضم غذا کمک بگیرند، ولی نباید در این مورد زیاده روی کرد. از آنجایی که آبغوره محتوی ویتامین سی است، می تواند التهاب مخاط دهان و خون ریزی لثه ها که ناشی از کمبود این ویتامین باشد را کاهش دهد. به علاوه به دلیل ترکیبات ضد عفونی کننده، پاک کننده معده و روده است و در دفع کرم روده نیز موثر است. آبغوره صفرابر است و کمک به دفع زردی می کند و همچنین می تواند باعث تقویت کبد شود. از طرفی به دلیل داشتن اسیدهای آلی پتاسیم دار برای درمان پا درد و کمر درد، درد سیاتیک و روماتیسم مفید است.

آبغوره مدر است و همچنین به دفع سموم از طریق کلیه ها کمک می کند. این چاشنی خاصیت کاهش حرارت بدن و رفع عطش را هم دارد، که بدین جهت در موارد تب و سل ریوی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی محرک اشتها بوده و افزودن کمی از آن به غذا می تواند باعث طعم مطلوب آن شده و به افزایش جذب املاح معدنی به ویژه آهن مواد غذایی غیر حیوانی مانند حبوبات کمک کند. مصرف آبغوره در خانم ها می تواند در باز شدن قاعدگی موثر باشد. به علاوه این چاشنی در درمان اسهال ساده نیز نقش دارد.


خواص درمانی آبغوره

آبغوره تقویت کننده کبد است و قرقره کردن آن نیز برای برطرف کردن ورم گلو مفید است. این متخصصین تغذیه افزود: غوره میوه نارس انگور است که طعم ترشی دارد و برای درست کردن سرکه استفاده می شود و از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است. سرکه حاصل از تخمیر دانه های انگور در تسکین خارش های پوستی و جلدی موثر است. غوره برای افراد مبتلا به چربی خون بسیار مفید است. ضد عفونی کننده بدن است و اگر با سالاد مصرف شود برای لاغری سود مند است.

غوره را به تنهایی نباید مصرف کرد به دلیل اینکه روی معده اثر منفی م یگذارد. زنان بار دار از مصرف غوره زیاد باید خود داری کنند. این متخصص افزود: آبغوره تقویت کننده کبد است همچنین برای بر طرف کردن ورم گلو ، قرقره کردن آبغوره مفید است. علاوه بر آن در درمتن ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها و برای درمان چاقی مفرط مفید است. غوره دارای اسیدهای آلی مانند اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک و قند است.

• غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است

• در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها موثر است

• مفرط مفید است آب غوره برای درمان چاقی

• خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می اندازد و قاعده را باز می کند

• آب غوره چون دارای تارتارات پتاسیم است، برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است

• حرارت و صفرای بدن را دفع می کند و روده ها را ضد عفونی می کند

• آبغوره تقویت کننده است

• برای برطرف کردن ورم گلو، آب غوره قرقره کنید

• برای دفع کرم روده و تقویت معده باید مدت پنج روز آش آبغوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید. البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید

• آب غوره درمان کننده پا درد و کمر درد می باشد. برای معالجه می توان مدت ده روز آش آبغوره مصرف نمود

• ترشی غوره نیز برای معالجه رماتیسم و سیاتیک مفید است

• آب غوره خنک است و در موارد تب، آنژین، ورو دهان و سل ریوی مصرف می گردد.

• مالیدن مخلوط مساوی آبغوره و آب تره، در محل بو اسیر، پس از اجابت مزاج مفید است و ان را معالجه می کند.

• برای درمان چرک گوش می توان آبغوره و سرکه را بطور مساوی با هم مخلوط کرده و چند روز، روزی سه مرتبه و هر بار1 تا 2 قطره در گوش بچکانید.

• اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خون ریزی بینی به درون بینی بچکانند، خونریزی را بند می آورد.

آبغوره اسهال های ساده را درمان می کند، به این منظور باید 3 مرتبه در روز و هر بار یک قاشق غذا خوری مصرف شود.

• آبغوره غذا را خوش طعم، مطبوع و لذیذ نموده و اشتها را تحریک می نمایند.

• برای برطرف کردن ورم گلو، آب غوره را قرقره کنید.


آب غوره

غوره به انگور کال و نرسیده گفته می شود، غوره ویتامین ث زیادی دارد. در ایران از آب غوره زیاد استفاده می کنند. آب غوره برای نرم کردن لثه ها، جلوگیری از چاقی، از بین بردن درد روماتیسم و ضد عفونی کردن روده ها مفید است. اگر هوس خوردن آب غوره کردید، آن را همراه با سالاد بخورید. خوردن آب غوره ی خالی ممکن است به معده آسیب برساند. راستی شنیدیه اید که می گویند: گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی؟ منظور همین غوره است. یعنی این غوره، به انگور و شیره تبدیل می شود که می توان با آن حلوا پخت. غوره انگور فخری و عسکری از ساید غوره ها بهتر و مرغوب تر هستند. هرگز غوره را با معده خالی نخورید، چون روی معده اثر سو می گذارد. همچنین خانم های باردار خوردن زیاد غوره خود داری کنند، چون غوره ادرار آور است و ممکن است موجب سقط جنین شود.


چگونه آبغوره درست کنیم؟

1. غوره را بایستی دانه دانه کرد و چند بار چنگ زده آبکشی کنیم.

2. غوره تمیز را به یکی از مراکز آبگیری می بریم.

3. آب غوره فعلی را با پارچه تمیز صاف می کنیم.

4. آب موجود را در ظرف مناسب می جوشانیم.

5. در طول جوشیدن آب غوره با کفگیر زایدات را می گیریم.

6. اگر می خواهیم آبغوره شفافی داشته باشیم بایستی بعد اینکه آب نصف شد از روی اجاق برداشته بگذاریم سرد شود. بعد آنکه املاح آن ته نشین شد آب صاف را جدا کرده جوشانده تا به یک ششم آب اصلی برسد. البته املاح را هم می توانیم مجددا صاف کنیم.

7. می گویند بهترین غوره برای اینکار فخری می باشد.


آبغوره و بیماری ها

تاثیر آبغوره بر چربی خون

وجود آنتی اکسیدان هایی همچون ویتامینc، سبب کاهش کلسترول بد خون و در نتیجه پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و عروقی و یا کاهش شدت آن در افراد می شود. آبغوره به دلیل وجود ویتامینc از اکسیداسیونLDL یا کلسترول بد خون و همچنین تجمع پلاکت ها و بروز لخته خونی پیشگیری می نماید.

آبغوره و سرطان

ویتامینC از جمله مهم ترین عوامل کاهنده سرطان است. وجود ویتامین C و همچنین خاصیت ضد عفونی کنندگی غوره باعث شده است که محققین این ماده غذایی را جز مواد کاهنده سرطان محسوب نمایند.

آبغوره و یبوست

اگر از یبوست رنج می برید بهترین نسخه درمانی را از طبیعت بگیرید. انباشت سلولز فزاوان سبب شده است که از آبغوره به عنوان بهترین درمانگر یبوست نام برده شود.

خاصیت مدری آبغوره

وجود عنصر پتاسیم در غوره به آبغوره خاصیت مدری داده است. ادرار آور بودن غوره از جمله مزایای این ماده غذایی است که باعث دفع سموم بدن می گردد.

تاثیر آبغوره بر تقویت کبد

آبغوره حتی برای بیماران دیابتی و مبتلا به یرقان نیز مفید می باشد. آبغوره باعث تقویت کبد و رفع تشنگی می گردد این میوه نارس همچنین سبب دفع زردی حرارت و صفرای بدن می گردد.

تاثیر درمانی آبغوره در سیستم گوارش بدن

آبغوره ماده ای اشتها آور و هاضم است که برطرف کننده اختلالات روده و معده می باشد همانگونه که گفته شد آبغوره خاصیت ضد یبوست دارد و مصرف آن باعث ضد عفونی شدن روده ها می گردد.

آبغوره و رماتیسم

آبغوره بدلیل وجود تارتاراتپتاسیم برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.

خواص ضد چاقی آبغوره

آبغوره برای درمان چاقی مفرط مفید است. مصرف آبغوره همراه سالاد از جمله روش های بسیار موثر کاهش وزن در افرادی است که از چاقی خود رنج می برند.

شرایط نگه داری آبغوره

توصیه می شود زمانی که آبغوره داخل شیشه ریخته می شود، ظرف تا نزدیکی لبه آن پر شود. همچنین می توانید به مقدار خیلی کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس در پوشی روی آن قرار دهید که با ایجاد خلا هوا داخل محصول راه نمی یابید و جایی برای رشد کپک ها وجود نخواهد داشت. روش دیگر این است که از ترکیب آب و آرد، خمیری تهیه کنید و دور در ظرف را با خمیر بپوشانید تا از ورود هوا به داخل ظرف جلو گیری شود. بستن در بطری با نوار چسب های بسیار محکم نیز می تواند در ظرف را بطور کامل پلمپ کند. برای نگهداری طولانی مدت آبغوره می توانید آن را در شیشه های کوچک نگه دارید تا بتوانید پس از باز کردن هر شیشه را در مدت کوتاهی مصرف کنید. همچنین در صورتی که مایل به استفاده از غوره در فصل هایی که غوره وجود ندارد هستید می توانید مقداری غوره را در آبغوره بریزید و بعدا از آن استفاده کنید.

قرار دادن آبغوره در معرض آفتاب باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در آن می شود، بنابراین لازم است از انجام این کار اجتناب شود. همچنین نگهداری آبغوره در ظروف پلاستیکی باعث تجزیه تدریجی این ظروف و ورود مواد شیمیایی به داخل آبغوره و ظاهر رگه رگه آن می شود که برای سلامتی بسیار خطر ناک است. برای تهیه آبغوره نوع غوره مورد استفاده زیاد مهم نیست اما بهتر است از غوره عسگری استفاده شود زیرا غوره هایی که دارای هسته های بزرگ هستند می توانندمزه آبغوره را تلخ و گس کنند.

از آنجایی که بعضی از غوره ها ترش تر از برخی دیگر هستند، اگر میزان ترشی آبغوره به میزان دلخواه دلخواه نباشد می توانید آن ره به مدت چند دقیقه بجوشانید تا کمی غلیظ تر و ترش تر شود. این عمل به نگهداری طولانی تر آن نیز کمک می کند.


آیا آبغوره شما کپک می زند؟

آب لیمو و آب غوره از آن دسته مواد غذایی است که اگر به درستی نگهداری نشود، خیلی زود کپک می زند و غیر قابل استفاده می شود، راه جلوگیری از کپک زدن آن را در ادامه بخوانید:

کارشناسان مواد آشامیدنی و بهداشتی، می گویند پس از اینکه آب لیمو و آب غوره را داخل شیشه ریختند، بهتر است شیشه را داخل آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری های موجود در آن از بین برود. با انجام این کار قارچ ها امکان رشد را از دست می دهند و درنتیجه احتمال کپک زدن این مواد هم کاهش چشم گیری می یابد. آب لیمو یا آبغوره را باید حتما داخل شیشه تمیز بریزید لبه ظرف پر کنید. بهتر است به مقدار خیلی کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس در پوشی روی آن قرار دهید تا با ایجاد خلا اکسیژن به داخل محصول راه نیابد و جایی برای رشد کپک ها وجود نداشته باشد.

یادتان باشد که مصرف مواد غذایی کپک زده خیلی خطرناک است زیرا قارچ ها، سم هایی ترشح می کنند که گاهی سرطان زا هستند. در نگهداری آب لیمو و آبغوره این نکته را هم باید گفت که قرار دادن این مواد در آفتاب، باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در آنها می شود، ویتامینc موجود در آبلیمو یا آبغوره، به نور و حرارت حساس است و در برابر نور آفتاب از بین می رود، بنابراین باید از قرار دادن این مواد در مقابل نور آفتاب به طور جدی خود داری شود.

از ظروف پلاستیکی یا بطری های آب معدنی برای نگهداری آب لیمو استفاده نکنید، زیرا مواد اسیدی موجود در آبلیمو م یتواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نا مطلوبی ایجاد کند و سمی و سرطان زا شود، برای نگهداری آنها ا زظروف شیشه ای استفاده و بهتر است این ظروف شیشه ای، تیره باشند تا کمتر نور را از خود عبور دهند.


An item with the same key has already been added. Key: h2

محصولات مرتبط