• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

acidacetik400.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید استیک

فرمول شیمیایی

CH3COOH

ظاهر

مایع

درصد خلوص (%)

99

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

64-19-7

شماره استاندارد بین المللی

Q40Q9N063P

جرم حجمی

ppm

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

وابستگی غلظت

Y

p to m

2.45473

HR

3

فشار بخار

11.4 - 20

چگالی نسبی

1.049

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

60.06

دمای ذوب (°C)

۱۶٫۵

دمای جوش (°C)

‎118.1

اسیدیته (pka)

4.76

نقطه اشتعال (°C)

43 °C

توضیحات

اسید استیک چیست؟

اسید استیک مایعی بی رنگ با بویی تند و تیز و قابل اشتعال که در دمای 16 درجه سانتی گراد منجمد می شود، اصلی ترین عامل مشخص کننده سرکه است که از فرآیند تخمیر مواد غذایی قندی، نشاسته و مواد الکلی به واسطه باکتری مخمر سرکه تولید می شود. در تولید سرکه های صنعتی از اسید استیک با خلوص 5 درصد استفاده می کنند.

مشخصات شیمیایی :

• خلوص : 99 درصد

• فرمول مولکولی : C2H4O2

• گرید : صنعتی، آزمایشگاهی، خوراکی

• اسامی مترادف با اسید استیک : استیک اسید، جوهر انگور، اتیلیک اسید، هیدروژن استات، متانوکربوکسیلیک، اسید اتانوئیک، سرکه، جوهر سرکه

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

معرف شیمیایی بسیار مهمی که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی اتیلن ترفتالات که به صورت عمده در بطری های نوشابه استفاده می شود.

سلولز استات که به طور عمده در فیلم عکاسی استفاده می شود.

پلی وینیل استات برای چسب چوب به علاوه فایبرها و فابریک های مصنوعی. در خانه، استیک اسید رقیق برای بازکردن لوله ها استفاده می شود.

در صنعت غذا، استیک اسید تحت کد افزودنی E260 به عنوان تنظیم اسیدی و به عنوان چاشنی استفاده می شود.

سرکه خانگی اغلب رقیق‌تر است (۵ تا ۸ درصد اسیداستیک)، ولی در نمک‌ سود کردن غذاها برای مصارف تجاری، محلول ‌های غلیظ تری مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان اسید استیکی که در سطح جهانی برای تولید سرکه مورد استفاده قرار می‌گیرد زیاد نیست اما از دیر باز این ماده یکی از پر کاربرد ترین مواد در تولید سرکه بوده‌ است.

استیک اسید

استیک اسید

سایر کاربردها اسید استیک

محلول ‌های رقیق اسید استیک، همچنین به خاطر خاصیت اسیدی ملایم آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در محیط خانگی، استفاده در آبگونه اسیدی ظهور فیلم و برداشتن جرم شیرآب و کتری از نمونه ‌های آن است. خاصیت اسیدی همچنین از طریق سلول های نیش ستاره دریایی، در درمان نیش ستاره دریایی جعبه‌ای استفاده می‌شود که این کار از آسیب های جدی و یا حتی مرگ جلوگیری می‌کند. این خاصیت همچنین در درمان افراد مبتلا به آماس گوش ( عفونت گوش خارجی ) به کار میرود. همچنین در سیلوی خوراک دام، برای جلوگیری از رشد باکتری‌ ها و قارچها، بصورت اسپری از اسید استیک استفاده می‌شود. محلول های رقیق اسید استیک می تواند در آزمایشگاه بالینی برای تشخیص تعداد گلبول های قرمز و سفید استفاده شوند. یکی دیگر از استفاده های بالینی برای lysing سلول های قرمز خون است، که می تواند ترکیبات مهم دیگر در ادرار را در هنگام آزمایش میکروسکوپی شناسایی کند. اسیدیته آن همچنین برای درمان نیش عروس دریایی کاربرد دارد و اگر فورا استفاده شود از جراحات حاد و حتی مرگ جلو گیری می کند. و برای درمان عفونت گوش خارجی استفاده می شود. در این روش، اسید استیک به صورت اسپری برای علوفه دام به عنوان نگهدارنده اسپری می شود، تا رشد باکتری و قارچ تضعیف شود. اسید استیک آبی همچنین به عنوان یک حذف کننده زگیل و گندمه استفاده می شود از اسید استیک چندین نمک آلی و غیر آلی تولید می‌شود، از جمله:

1. استات سدیم در صنعت نساجی و نیز به عنوان نگهدارنده غذایی .

2. استات مس ۲ به عنوان رنگدانه و قراچ‌کش

3. استات آلومینیم و استات آهن ۲ به عنوان ثابت‌کننده رنگ

4. استات پلادیوم ۲ به عنوان کاتالیزور در واکنش ‌های جفت ‌ساز، همچون واکنش هک

5. استات نقره در حشره کشها

6. کنترل و از بین بردن کنه واروا در زنبور عسل

7. اسید استیک ‌های جایگزین تولید شده عبارتند از :

• اسید مونوکلرواستیک. MCA، اسید دیکلرو استیک (به عنوان محصول فرعی) و تری کلرواستیک. MCA در تولید رنگ نیل استفاده می‌شود.

• اسید برومو استیک، که برای تولید واکنشگر برومو استات اتیل استری می‌شود.

• اسید تری فلوئورواستیک که در ترکیبات عالی، یک واکنشگر رایج است.

• مقادیر اسید استیکی که در سایر کاربرد ها بکار می‌رود (بجز TPA)، ۵ تا ۱۰ درصد از اسید استیک مورد استفاده درسطح جهان را به خود اختصاص داده ‌است. در عین حال، انتظار نمی‌رود این کاربرد ها به اندازه تولیدTPA، رشد کند.

روش تولیداسید استیک

اسید استیک، هم بطور مصنوعی و هم از طریق تخمیر باکتریایی، تولید می‌شود. امروزه روش باکتریایی تنها ۱۰ % از تولید را به خود اختصاص داده ‌است اما به دلیل اینکه قوانین جهانی مربوط به سلامت غذا بر تهیه سرکه خوراکی از مواد بیولوژیکی تاکید می‌کند، این روش همچنان برای تولید سرکه استفاده می‌شود. تقریبا حدود ۷۵ % از اسید استیک تولید شده برای استفاده ‌های صنعتی، از کربندار کردن متانول و به روشی که در زیر می‌آید تولید می‌شود. برای بقیه مصارف، از روش‌ های دیگر استفاده می‌شود.

 استیک اسید

کل تولید جهانی استیک اسید 5 میلیون تن در سال برآورد می‌شود که نیمی از آن در ایالات متحده تولید می‌شود. تولید این ماده در اروپا 1میلیون تن در سال است که میزان آن رو به کاهش نهاده؛ در ژاپن نیز تولید این ماده 0.7 میلیون تن در سال است. از سوی دیگر هر ساله 1.5میلیون تن اسید استیک بازیافت می‌شود که تولید جهانی را به 6.5 میلیون تن در سال می‌رساند.

بزرگترین تولیدکنندگان اسید استیک دست نخورده، سلانس و صنایع شیمیایی هستند. از دیگر تولیدکنندگان عمده این ماده می‌توان به ملنیوم کمیکالز، استرلینگ کمیکالز، سام سونگ، ایستمن و سوونسک اتانول کمی اشاره کرد.

نوع بسته بندی

اسید استیک صنعتی موجود در گالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری و تانکرهای 1000 لیتری و اسید استیک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

ایمنی اسید استیک

 استیک اسید

1.حفاظت چشم : عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

استیک اسید غلیظ خورنده ‌است و در نتیجه باید با احتیاط با آن کار کرد، زیرا باعث سوختگی، آسیب های دائم چشمی و سوزش اعضای دارای مایعات مخاطی می‌شود. این تاول‌ ها و آبله ‌ها ممکن است تا چند ساعت پس از در معرض قرار گرفتن پدیدار نشوند. به هنگام کار کردن با این ترکیب‌ ها باید از دستکش‌ های مقاوم از جنس پلاستیک نیتریل استفاده کرد چراکه استفاده ازدستکش های لاتکس از ایمنی لازم برخوردار نیست. اسید استیک غلیظ در شرایط آزمایشگاهی به سختی مشتعل می‌شود. با بالا رفتن دما از مرز ۳۹ درجه سانتی‌گراد، ریسک تبدیل شدن آن به یک ماده منفجره در مجاورت هوا افزایش می‌یابد. (حد انفجار: ۴/۵ درصد تا ۱۶ درصد).

استیک اسید

خطر محلول های اسید استیک به میزان غلظت آن بستگی دارد. محلول هایی که اسید آنها بیش از ۲۵ درصد است، به خاطر بوی زننده و بخار خورنده آنها در هود بخار نگهداری می‌شود. اسید استیک رقیق به شکل سرکه بی ضرر است. با این حال وارد کردن محلول ‌های قویتر در آن، برای انسان و حیوانات ضرر دارد. این محلول به سیستم گوارش آسیب زده و تغییری مهلک را در خاصیت اسیدی خون ایجاد می‌کند.

به دلیل عدم تطبیق آن، پیشنهاد می شود که اسید استیک را از اسید کرومیک و اتیلن گلایکول و اسید نیتریک و اسید پرکلریک و پرمنگنات ها و پر اکسید ها و هیدروکسیل ها دور نگه دارید.

انبارش

1. محل ضد آتش باشد .

2. از مواد غذايي و خوراک دام جدا نگه داشته شود .

3. محل داراي تهويه باشد.

کیمیا تهران اسید آماده ارائه اسید استیک با درصدهای مختلف به مشتریان محترم می باشد.

 • مدیر سایت (1397/11/28): با سلام کمترین مقداری که به عنوان نمونه می تونیم تقدیم شما کنیم گالن یک لیتری می باشد. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر با بخش بازرگانی شرکت تماس بگیرید.

  > (1397/11/28): با سلام ما نمونه از اسید سیتریک میخواستیم در حد چند سیسی بعد قرارر داد با ازمایشگامون میبندیم که گالونی خرید کنیم همه از از همه نوع تسید فقط لطفا زود جواب بدین بعد از قیمتش با خبرم کنین ممنون

  فراهانی (1395/12/3): سلام سپاس به خاطر مطالب مفید و ارزشمندتون

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :