• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

tizab400.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید تیزاب

توضیحات

اسید تیزاب چیست

محلولی بسیار خورنده و دود کننده زرد یا قرمز رنگ است. این محلول از تازه مخلوط اسید نیتریک غلیظ و اسید هیدروکلریدریک غلیظ که معمولا به نسبت حجمی یک به سه می باشند. به دست می آید. این ترکیب می تواند فلزات نادری چون طلا و پلاتین را در خود حل کند، هر چند تانتالیوم، ایریدیوم، اسمیوم، تیتانیوم و فلزات کم شمار دیگری توان ایستادگی در برابر آن را دارند. مخلوطی از تیزاب و اسید کلریدریک که می تواند همه فلزات حتی طلا را در خود حل کند.

تیزاب

به اصطلاح کیمیا جوهر شوره و اسید نیتریک، مایعی است بی رنگ و تند بو، استنشاق بخار آن خطرناک است. غالب فلزات را حل می کند. اگر آن را با اسید کلریدریک مخلوط کنند تیزاب سلطانی بدست آید. برخی از تیزاب ها جلد انسان را می سوزاند زیرا تمایل شدید به جذب آب دارند. در فرایند جذب آب مقدار زیادی نیز گرما تولید می شود و چون سلول زنده محتوی آب است، اسید تیزاب قوی با آن واکنش انجام می دهد و سلول را می کشد آب آن را جذب و سوختگی شدید بوجود می آورد.

تیزاب سلطانی

تیزاب کلریدریک، تیزاب سولفوریک و تیزاب نیتریک هر سه بسیار قوی و خطر ناک هستند. آنها تیزاب های غیر حضوی نامیده می شوند زیرا از مواد غیر زنده ساخته شده اند. بسیاری از تیزاب ها که بطور طبیعی وجود دارند نسبتا ضعیف هستند. سرکه و آبلیمو از این نوع تیزاب ها به شمار می روند. افرادی که در صنعت با تیزاب های قوی سر و کار دارند از لباس و عینک محافظ استفاده می کنند. برای مخلوط کردن آب و تیزاب را به آرامی و کم کم داخل آب ریخت اما هرگز آب را بالای تیزاب نریزید چون باعث انفجار می شود. اگر بطور اتفاقی تیزاب روی پوست شما بریزد، پوست تان را اول با آب و بعد با محلول آمونیاک ضعیف بشویید.

روش تولید تیزاب سلطانی

برای تهیه تیزاب سلطانی، اسید نیتریک غلیظ و اسید کلریدریک غلیظ را به نسبت های 1 و 3 با هم مخلوط می کنیم و به هم می زنیم. اگر بخواهیم محلول را برای مدتی نگه داریم، بهتر است یک حجم آب به آن اضافه کنیم، در غیر این صورت کلر و سایر گازهای نامطبوع در آن تولید خواهد شد.

تیزاب

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :
 • مدیر سایت (1397/11/24): با سلام این مطلب که اسید تیزاب ماده ای خورنده می باشد کاملا درست بوده اما باید توجه داشته باشید که خورنده چه موادی می باشد. برای نگهداری تیزاب از گالن های 20 لیتری با جنس پلاستیک استفاده می شود. به این دلیل که خورندگی نسبت به پلاستیک ایجاد نمی کند.

  >یاسی (1397/11/19): اگه اینقدر خورنده است پس جلدش از چه جنسیه؟

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :