• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

itrik1.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید سیتریک خشک

فرمول شیمیایی

C6H8O7

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

77-92-9

شماره استاندارد بین المللی

CMS750

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

7.85303

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

HR

3

چگالی نسبی

1.665

جرم مولی (گرم در مول)

192.14

توضیحات

اسید سیتریک خشک چیست

• نام شیمیایی : اسید سیتریک .

• اسامی مترادف با اسید سیتریک : سیتریک اسید ، جوهر لیمو ، اسید لیمو ، Citric acid ، tricarboxylic acid‎ ، hydroxypropane ،

• گرید محصول : اسید سیتریک صنعتی ، اسید سیتریک آزمایشگاهی ( خوراکی )

• انواع : اسید سیتریک خشک ( اسید سیتریک آنهیدروز ) ، اسید سیتریک آبدار ( اسید سیتریک مونوهیدرات)

• فرمول مولکولی : C6H8O7

• خلوص : اسید سیتریک 98%

• جرم مولی : 192.124 g/mol (anhydrous)

210.14 g/mol (monohydrate)

• شکل ظاهری : کریستال سفید جامد

• دمای ذوب : 153 درجه سلسیوس

• دمای جوش : 175 درجه سلسیوس

• حلالیت در آب : 59

اسید سیتریک چیست

اسید سیتریک (جوهر لیمو) با فرمول شیمیایی C6H8O7 یکی از اسیدهای آلی ضعیف است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد. یکی از عمده ترین کشورهای تولید کننده آن کشور چین می باشد. اسید سیتریک در صنایع نوشابه ، آبمیوه ، آرایشی و بهداشتی و داروئی به کار برده می شود و علاوه بر طعم دهندگی باعث تنظیم PH نیز می شود.

 اسید سیتریک خشک

جوهر لیمو به ‌صورت متبلور، درشت، بی‌رنگ، غیر شفاف، بی بو، ترش مزه و مطبوع است. این اسید بدون آب در 15 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. اسید سیتریک متبلور را بدون فساد به ‌سهولت می‌توان نگهداری کرد. این اسید کاربردهای فراوانی دارد، مخصوصاً در رنگرزی الیاف با ترکیب قرمزدانه از آن استفاده می‌کنند.

اسیدیته اسید سیتریک ناشی از وجود سه گروه کربوکسی می‌باشد که می‌توانند پروتون از دست دهند. یون اسید سیتریک به نام سیترات معروف است. سیترات ها بافر های خوبی برای کنترل PH محلول های اسیدی هستند. یون سیترات با بسیاری از فلزات نمک سیترات ایجاد می‌کند که مهمترین آن سیترات کلسیم (جوهر لیمو) می ‌باشد که برای نگهداری غذا از فساد و خوش طعم کردن آن بکار می‌رود. یون سیترات می‌تواند با فلزات ترکیبات کی لیتی ایجاد کند.

در دمای اتاق اسید سیتریک ، یک پودر کریستالی سفید می‌باشد که می‌تواند به دو فرم بی آب و یا یک آبه وجود داشته باشد. فرم بی آب از کریستالیزه شدن اسید سیتریک در آب گرم ایجاد می‌شود در حالی که فرم یک آبه از تبلور آن در آب سرد ایجاد می‌شود. فرم یک آبه با حرارت دادن در 47 درجه سانتیگراد به فرم بی آب تبدیل می‌شود. اسید سیتریک در حرارت بالای 175 درجه تجزیه شده و CO2 و آب آزاد می کند.

اسید سیتریک عمدتا به عنوان ماده محافظ مواد غذایی و چاشنی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمک های سیترات با فلزات گوناگون در افراد مریض به عنوان کمک های غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از خواص بافری سیترات ها در کنترل PH در مواد تمیز کننده خانگی استفاده می شود. اسید سیتریک به دلیل توانایی تشکیل کیلیت با فلزات در ترکیب شوینده ‌ها استفاده می‌شود. این ماده با ترکیب شدن با یون های فلزی مانع مزاحمت آنها در ترکیب با اجزا تمیز کننده شوینده ها می‌شود. اسید سیتریک در دارو سازی هم کاربرد دارد و به عنوان ماده‌ای بی‌خطر برای مصرف در غذاها شناخته شده است.

تاریخچه اسید سیتریک

سرکه ( اسید استیک رقیق ) از دوران باستان برای انسان شناخته شده بود. احتمالا انسان ها در دوران باستان هنگام تهیه شراب از فرایند تخمیر به وجود سرکه پی برده بودند. فیلسوف یونانی ، تیوفاراستوس در سه قرن پیش از میلاد چگونگی واکنش سرکه با فلزات و تولید رنگدانه برای استفاده در نقاشی از کربنات سرب و زاج های سبز ایجاد شده از نمک های مس و استات مس را توضیح داده است.

شیمیدانان عصر رنسانس ، اسید استیک منجمد را از تقطیر خشک استات های فلزی تهیه می کردند. در سال 1847 هرمن کولب شیمیدان آلمانی برای اولین بار اسید استیک را از مواد معدنی سنتز کرد.

تخمیر اسید سیتریک برای نخستین بار به عنوان محصول قارچی توسط Whemer در سال ۱۸۹۳ به وسیله کشت پنی سیلیوم ( انواع قارچها و کپک های Penicillium که روی نان مانده و پنیر مانده می رویند و از آنها پنی سیلین می گیرند) در محیط کشت مشاهده شد. بعد از چند سال او دو رگه ( گونه ) قارچی جدید با خاصیت جمع آوری کننده سیتریک اسید را جدا سازی ( کشت به طوریکه کاملا خالص بماند) کردند که آنها Citromyces نام گرفتند. به هر جهت آزمایش های صنعتی به علت مشکلات آلودگی و دوره طولانی فرآیند تخمیر ناموفق ماندند. کار Currie بود که روش تولید صنعتی سیتریک را پایه ریزی کردند. او در سال ۱۹۱۶ فهمید که مقدار قابل ملاحظه ای اسید سیتریک تولید کرد. مهمترین کشف او این بود که قارچ آب پاش نایجر در مقادیر PHدر حدود ۲/۵ الی ۳/۵ خوب رشد کرد و تجمع بالای شکر به تولید اسید سیتریک کمک می کند.

تخمیر های اولیه اسید سیتریک خشک از طریق کشت های سطحی انجام شدند. در دهه ۱۹۳۰ چند کارخانه در انگلیس‚ شوروی سابق و آلمان برای تولید تجاری راه اندازی شدند. اسید سیتریک معمولا از طریق تخمیر میکروبی زیر آب ملاس ( شیره خام قند) تولید می شود. فرآیند تخمیر از طریق قارچ آب پاش نایجر هنوز هم منبع اصلی تولید اسید سیتریک در سطح جهانی است. اگر چه روش ها به سمت تولید این اسید به روش سنتز ( ساختن ترکیبهای پیچیده تر از راه آمیختن چند ترکیب ساده تر ) توسعه یافتند با استفاده از تخمیر میکروبی موفقیت های بیشتری حاصل شد و با گذشت زمان این تکنیک گزینش نهایی برای تولید تجاری سیتریک از طریق سنتز شیمیایی شد.

با این وجود معرفی تخمیر زیر آبی مشکلات عدیده ای شامل انتخاب رگه های بار آور با حساسیت کمتر نسبت به مقادیر کم را نشان داد. لازم بود مواد خام را بسیار با دقت در نظر گرفت. کارهای عدیده ای جهت بهینه سازی شرایط برای استفاده از مواد ارزان قیمت مثل ملاس نی شکر، ملاس چقندر قند، نشاسته و نشاسته هیدورلیز شده انجام گرفت. علاوه بر این فهمیدند مقادیر کمی از ین های مسی اضافه ، به تولید مقادیر زیاد اسید سیتریک کمک می کند.

رشد سالانه ۳/۵ % الی 4 % در تقاضا مصرف اسید سیتریک وجود دارد. در سال های اخیر یک تمایلی قابل ملاحظه به مصرف محصولات کشاورزی به عنوان منابع جایگزین بر کربن و زایدات آن مثل ذرت‚ آناناس‚ نارنگی و ضایعات آب جو‚ مرکبات و پوست کیوی برای تولید اسید سیرتیک به وسیله قارچ آب پاش نشان داده شده است. صنعت در جستجوی یک تکنولوژی فرآیند جدید و ارزان و اقتصادی است.

موارد مصرف و کاربرد اسید سیتریک

سیتریک اسید (جوهر لیمو) در صنایع غذایی به طور بسیار گسترده ای استفاده می شود. دارا بودن خصوصیت هایی مانند حلالیت بالا در آب، ترش کنندگی و ایجاد طعم دلپذیر، خواص بافری و غیر سمی بودن آن در حجم زیاد باعث افزایش کاربرد وسیع آن شده است و حدود 70درصد از این اسید و نمک هایش در صنایع غذایی استفاده می‌شود.

در نوشابه‌سازی برای ایجاد طعم ترش و مطبوع و نیز برای بازدارندگی فعالیت میکروبی و تنظیم اسیدیته به کار می‌رود. برای ایجاد طعم میوه‌ای و تنظیم pH در ژله‌‌ها، مرباجات و دسرها نیز از جوهر لیمو استفاده می‌شود. در غذاهای منجمد، چربی‌ها و روغن‌ها با تنظیمpH و ایجاد کمپلکس نمک بین سیترات ‌ها و فلزات کمیاب به عنوان آنتی اکسیدان و نگهدارنده عمل می‌کند، به طوری که زمان نگهداری ماهی منجمد و فرآورده های دریایی زیاد می‌شود.

همچنین از کاهش رنگ و طعم در میوه های منجمد با خاصیت آنتی اکسیدانی و به دام انداختن فلزات کمیاب جلوگیری می کند. درکنسرو سبزیجات نیز برای جلوگیری از رشد میکروب ‌ها و کاهشpH استفاده می‌شود. مونواستیل سیترات می‌تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان در چربی‌ها و روغن‌ها استفاده شود. این ترکیب نسبت به اسید خالص راحت‌تر ترکیب می‌شود.

از این اسید و نمک هایش در تهیه محلول ‌های ضد انعقاد خون مانند تری سدیم سیترات استفاده می‌شود که از طریق تشکیل کمپلکس یون کلسیم از انعقاد خون جلوگیری می‌کند و برای بیمارانی که بعد از هر گونه حادثه ای دچار خون ریزی شدید هستند استفاده می شود.

همچنین از سیترات فریک آمونیاکی دردرمان بیماری ناشی از فقر آهن هنوز هم استفاده می‌شود هر چند که درحال حاضر ترجیح داده می‌شود از نمک های دیگر آهن استفاده شود. درتهیه آسپرین و برای خوش طعم کردن داروها و قرص های جوشان نیز استفاده می‌شود زیرا در هنگام حل شدن در اثر برقراری پیوند با کربنات ها و بی کربنات ها تولید دی اکسید کربن می‌کند و به عنوان حلال در تهیه برخی داروها و به عنوان چاشنی جهت خوش ‌طعم کردن داروها به کار می‌رود.

در فرمولاسیون محصولات بهداشتی و آرایشی نیز از citric acid کاربرد دارد و برای تنظیم pH یون ‌های فلزی در سیستم آنتی اکسیدانی شوینده های اسیدی موی سر استفاده می‌شود. در شامپو های ضد شوره سر به مقدار0.25 تا 1.86درصد به منظورتنظیم pH و بهبود درخشندگی و شفافیت به کار می‌رود. میزان مصرف کل این اسید در این صنایع حدود 12درصد می‌باشد.

از ترکیب سیترات با فلزات، به دلیل تاثیر کم برای پاک کردن و جرم‌ زدایی دیگ ‌های بخاراستیل به طور وسیع استفاده می‌شود. همچنین از محلول بافری این اسید به عنوان پاک کننده برای حذف دی اکسید گوگرد از سوخت های گازی کارخانجات برق وتصفیه خانه‌ها استفاده می‌شود. از سایر موارد کاربرد آن می‌توان به صنایع رنگ ‌سازی، استخراج نفت و آب فلزکاری اشاره نمود. استر های اسید سیتریک با الکل ‌ها در محدوده وسیعی شناخته شده‌اند. استرهای تری اتیل، تری بوتیل و استیل تری بوتیل به عنوان یک نرم کننده غیرسمی در پلاستیک سازی به ویژه در پلاستیک ‌های صنعت بسته‌بندی غذایی استفاده می‌شوند.

توضیح مختصری از تاثیر اسید سیتریک در صنایع

1. کاربرد اسید سیتریک در نوشابه سازی و نوشیدنی ها مختلف :

• ايجاد طعم ترش و مطبوع

• براي بازدارندگي فعاليت ميكروبي

• تنظيم اسيديته

2. کاربرد اسید سیتریک در ژله ها، مارمالاد و مرباها :

• ایجاد طعم ميوه‌اي و تنظيم PH

3. کاربرد اسید سیتریک در روغن ها و مارگارین :

• تنظيمpH

• به عنوان Chelating agent ايجاد كمپلكس نمك شلات یا چلات كردن نیکل و فلزات باقی مانده از فرایند هیدروژناسیون

• افزایش ماندگاری روغن به دلیل کاهش اکسیداسیون و خاصیت آنتی اکسیدانی در روغن

• در ترکیب با آنتی اکسیدان ها خاصیت سینرژیستی دارد و می تواند با آنتی اکسیدان ها ترکیب شود.

4. کاربرد اسید سیتریک در غذاها و میوه های منجمد :

• از کاهش رنگ و عطر فراورده های غذایی جلوگیری می کند.

اسید سیتریک خشک

5. کاربرد اسید سیتریک در کنسروها :

• جلوگيری از رشد ميكروب‌ها از طریق كاهش pH

6. کاربرد اسید سیتریک در سوسیس، کالباس و گوشت های فرایند شده :

• بالا بردن Shelf life محصول

7. کاربرد اسید سیتریک در پاستیل، تافی، آب نباتها و شیرینی جات :

• ایجاد طعم لیمویی به دلیل آنکه اسید سیتریک اسید آلی پرتقال و لیمو می باشد.

• جلوگیری از کریستالیزاسیون نامطلوب ساکاروز در محصول

• شفافیت لیکور به دلیل ایجاد قند اینورت در شیرینی جات

8. کاربرد اسید سیتریک در محصولات لبنی :

• سیترات پتاسیم به عنوان نمک اسید سیتریک خاصیت امولسیفایری و نگهدارنده در پنیر و محصولات لبنی دارد .

9. کاربرد استر اسید سیتریک :

• استر اسید سیتریک یاCITREM به عنوان امولسیفایر و استابیلایزر و Anti spattering agent در مواد غذایی استفاده شود.

کاربرد در صنايع داروسازی، آرايشی و بهداشتی :

از اين اسيد و نمك هايش در تهيه محلول ‌هاي ضد انعقاد خون مانند تری سدیم سیترات استفاده مي‌شود که از طريق تشکیل كمپلكس يون كلسيم از انعقاد خون جلوگيري مي‌كند. همچنين از سيترات فريك آمونياكي در درمان بيماري ناشي از فقر آهن (آنمی) هنوز هم استفاده مي‌شود هر چند كه در حال حاضر ترجيح داده مي شود از نمك هاي ديگر آهن استفاده شود. در تهيه آسپرين و براي خوش طعم كردن داروها و قرص ‌هاي جوشان نيز استفاده مي‌شود زيرا در هنگام حل شدن در اثر اتصال با كربنات ‌ها و بي كربنات ها توليد دی اكسيد كربن مي‌كند و به عنوان حلال در تهيه برخي داروها و به عنوان چاشني جهت خوش طعم كردن داروها به كار می‌رود. در فرمولاسيون محصولات بهداشتي و آرايشي نيز اسید سیتریک كاربرد دارد و براي تنظيم pHو شلات كردن يون هاي فلزی در سيستم آنتي اكسيداني شوينده ‌هاي اسيدي موي سر استفاده می‌شود. در شامپو هاي ضد شوره سر به مقدار0.25 تا 1.86درصد به منظور تنظيم pH و بهبود درخشندگي و شفافيت به كار مي‌رود. ميزان مصرف كل اين اسيد در اين صنايع حدود 12درصد مي‌باشد.

روش تولید اسید سیتریک

اين روش‌ها به دو نوع اصلي تقسیم می‌شوند که عبارتند از: كشت سطحي ( بستر جامد ) و كشت غوطه‌وری.

روش کشت شطحی

اين روش براي نخستين بار در سال1920 به كار گرفته شد، ولي با كاربرد روش كشت غوطه‌وری (به دليل روش اجرایی و بازده تولید مناسب تر)، امروزه روش كشت سطحي به طور معمول در درجه دوم اهميت قرار دارد.

در يكی از حالت های این روش، اسپورهاي آسپرژيلوس نايجر در شرایط محیطی کنترل شده به ظروف حاوي محيط كشت مناسب مانند ضایعات محصولات کشاورزی تلقيح شده، سپس این ظروف درمكان مناسب با دمای حدود 30 درجه سانتيگراد قرار می‌گیرند. اسپورها 24 ساعت پس از تلقيح جوانه مي‌زنند و ميسيليوم سفيد چين داري سطح محيط را مي‌پوشاند. پس از دوره زمانی چند روزه و طی مراحل رشد و نمو میکروارگانیسم، به تدریج محیط کشت از اسپورهای تیره رنگ پر می شود (پایان تولید اسید سیتریک).

اسید سیتریک خشک

روش کشت غوطه وری

در این روش از سوبسترا یا محیط کشت مایع و در شرایط کنترل شده جهت رشد و نمو قارچ استفاده می‌شود. از سال 1940 میلادی تاکنون روش کشت غوطه‌وری به منظور تولید اسید سیتریک در كشورهاي صنعتي توسعه و پيشرفت زيادي نموده است. به دلايلي نظير بازده بيشتر نسبت به روش كشت سطحي، زمان كمتر براي رشد و نموميكروبي، آسانی كار به دلیل

وجود وسايل خودكار و كنترل كننده هاي مداوم و دقيق و در نتيجه راحتی بيشتر در زمان ورود و خروج سوبسترا و محصول اين روش رواج بيشتري يافته است.

نوع بسته بندی : اسید سیتریک موجود در کیسه های 25 کیلوگرمی و اسید سیتریک آزمایشگاهی در پک های 1 کیلوگرمی موجود می باشد.

ایمنی اسید سیتریک

مخاطرات

• حریق : قابل احتراق می باشد.

• انفجار : انتشار ذرات ریز ماده در هوا مخلوط قابل انفجار ایجاد می نماید.

• تماس تنفسی : ایجاد سرفه ، گلو درد ، تنگی نفس می کند.

• تماس چشمی : قرمزی و درد.

• بلع و گوارش : درد شکمی و گلو درد.

پیشگیری

• حریق : شعله باز در محیط این ماده ایجاد نشود.

• انفجار : سیستم بسته استفاده شود تجهیزات برقی ضد انفجار باشند.

• تماس تنفسی : تهویه مناسب باشد.

• تماس پوستی : دستکش حفاظتی مناسب استفاده شود.

• تماس چشمی : عینک حفاظتی مناسب استفاده شود.

• بلع و گوارش : نوشیدن و استعمال دخانیات و غذا خوردن حین کار ممنوع.

اسید سیتریک خشک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

اسید سیتریک خشک

کمک های اولیه

• حریق : اسپری آب ، پودر ، دی اکسید کربن ، مایع کف

• تماس تنفسی : هوای تازه استشمام شود و استراحت داشته باشد.

• تماس پوستی : شستشو با آب و مراجعه به پزشک.

• تماس چشمی : شستشو با آب به مدت 15 دقیقه و اقدامات درمانی.

• بلع و گوارش : شستشوی دهان و مراجعه به پزشک

انبارش : از مواد اکسيد کننده قوي - بازهاي قوي - نيترات فلزات جدا نگه داشته شود.

 • مدیر سایت (1396/8/30): سلام بله از اسید سیتریک در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده استفاده می شود.اسید سیتریک آبدار در ترکیب شیمیایی خود مولکول h2o دارد ولی سیتریک خشک ندارد.

  مرادی (1396/8/30): با عرض ادب میشه راهنمایی کنید آیا اسید سیتریک یک نگهدارنده می باشد؟ تفاوت اصلی اسید سیتریک خشک و آبدار در چیست؟

  لشگری (1395/12/1): خلوص و آنالیز سیتریک شما چنده؟

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :