• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

An item with the same key has already been added. Key: h2

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

سرکه چیست

سرکه مایع ترشی است که از اکسید شدن اتاول موجود در آب سیب،آبجو و موادی از این قبیل به دست می آید. سرکه معمولی افزون بر داشتن آنتی بیوتیک های طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه های بیولوژیک می شود در صورتی که سرکه های مصنوعی این ماده مهم را ندارند.


سرکه چیست؟

سرکه مایع ترشی است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب، آبجو و موادی از این قبیل به دست می آید. معمولا 3 تا5 درصد از حجم سرکه ها، اسید استیک می باشد. سرکه های طبیعی، اسید تارتاریک و جوهر لیموی کمتری دارند. سرکه معمولی افزون بر داشتن آنتی بیوتیک های طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه های بیولوژیک می شود، در صورتی که در سرکه مصنوعی این ماده مهم وجود ندارد. سرکه طبیعی ناظم متابولیسم بدن می باشد، چون ترشح بزاق را زیاد می کند، ترشح بزاق از نظر علم بیو شیمی، دارای مقدار زیادی مواد پروتئینی است که غذا را بهتر حل و هضم می کند. همچنین اختلاط سرکه با بزاق دهان، از دندان ها در برابر فساد دفاع می کند. سرکه محرک بدن است و برای پاره ای از داروها، مانند آتروپینف ضد تریاک محسوب می شود. مدت ها پیش سرکه را عامل سرطان زا می دانستند، ولی هم اکنون تا اندازه ای آنرا عامل مبارزه با مواد تولید کننده سرطان به حساب می آورند. در رژیم نمک خوردن سرکه مناسب است، چون سرکه نمک موجود در میوه ها را تحریک و زیاد نموده و از راه عرق کردن بدن خارج می نماید. در رژیم گوشت نیز همین گونه در رژیم روماتیسم بایستی سرکه را با انگور فرنگی سبز و عسل مخلوط کرده و میل نمایند، سرکه با داشتن مواد معدنی بسیار نافع است.

در این زمان چون اشخاص مسنی که سرکه طبیعی درست می کردند از دنیا رفته و درست کردن سرکه سنتی رو به فراموشی می رود و کسی رغبت به درست کردن آن ندارد و اغلب مردم به مصرف سرکه های موجود در بازار اکتفا می کنند که به طریقه صنعتی تهیه شده و مواد اولیه آن از پالایشگاه های گاز به عمل میاید یا اگر هم از میوه جات بعمل آمده باشد باز به روش صنعتی است و مصرف این نوع سرکه نه تنها خواص عدیده و بسیار مفید سرکه طبیعی را ندارد بلکه برای سلامتی بدن مضر می باشد مثلا باعث تهوع در مبتلایان به زخم معده می گردد، لذا بر این شدم که به تهیه سرکه طبیعی سنتی بپردازم و آنچه در اینجا مینیوسم فقط تجربیات چندین ساله خودم می باشد و از کسی نیاموخته ام که امید است مورد استفاده عزیزان قرار گیرد و از این نعمت برخوردار شوند.

درست کردن سرکه شبیه به زراعت کردن در مزرعه است ومایع سرکه ای که اضافه می کنیم دارای باکتریی به نام استوباکتر است و همانند بذری می باشد که در مخلوطی از آب و نمک و هر میوه ای که می خواهیم از آن سرکه تهیه کنیم می ریزیم و این باکتری را که برای بدن بسیار مفید است در این محیط که مانند زمین می باشد پرورش می دهیم. در بزاق دهان صدها نوع باکتری مضر و مفید وجود دارد و باکتری موجود در سرکه باعث از بین رفتن باکتری های مضر در دهان و دستگاه گوارش می شود مانند باکتری که باعث زخم معده و باکتری های که موجب بد بویی دهان و معده است. در شرع مقدس اسلام بر مصرف سرکه طبیعی تاکید شده است.


آشنایی با انواع سرکه

سرکه یکی از مواد غذایی به حساب می آید که مصرف زیادی را در خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی دارد. می توان بطور کلی سرکه ها را به دو دسته ی صنعتی و سنتی تقسیم کرد، بد نیست با خواص و مضرات هریک آشنا شویم:

تولید سرکه در صنعت به دو روش مختلف صورت می گیرد، در روش اول، سرکه را با استفاده از خود میوه ها تهیه می کنند. میوه هایی که برای تولید سرکه بکار برده می شوند، باید دارای کربوهیدرات بالایی باشند یعنی یا میزان نشاسته آنها زیاد باشد یا به اندازه کافی، شیرین باشند.......

سرکه سیب

سیب در صورت تخمیر تبدیل به سرکه می شود و چون قبلا کاملا برای این کار له شده است خواص غذایی خود را به هیچ وجه از دست نمی دهد و فقط قند آن تبدیل به اسید یعنی سرکه می شود که در این سرکه مواد معدنی مثل پتاسیم، کلر، سدیم، منیزیم، آهک، گوگرد، آهن، فلوئور، سیلیسیوم و....... وجود دارد.

خواص سرکه سیب

کمبود یا عدم وجود پتاسیم در انسان و حیوان و نبات رشد را متوقف می سازد.

اهمیت پتاسیم برای نسوج نرم همان طورکه اهمیت کلسیم برای استخوان ها لازم است اثبات شده است.

پتاسیم از تصلب شرایین که خطرات زیادی برای انسان دارد تا اندازه ای جلوگیری می کند.به علاوه با خوردن سرکه سیب آدم م یتواند به نحو بهتری با میکروب های مختلف مبارزه کند و به آنها مبارزه کند.

برای درمان دیفتری و آنژین غرغره سرکه مفید است.

برای درمان گلو درد و ورم گلو، یک وزن سرکه، دو برابر آب و قدری شکر را در ظرفی از سنگ یا بلور یا چینی و مشابه اینها که در دار باشند ریخته و در آن را می بندید و روزنه های آن را با خمیر آرد ماش محکم کنید، پس از اینکه آن را به جوش آورید، سوراخ ریزی از کنار درب ظرف باز کنید و بخار آن را به حلق و گلو دهید، هر سه ساعت یکبار این کار باید انجام گردد.

برای درمان حلقه کبودی دور چشم و خون مردگی زیر پوست، ضماد ترکیبی از سرکه و عسل بسیار مفید است.

چکاندن سرکه در گوش چرک، عفونت، درد گوش و کثافت آن را از بین می برد.

برای درمان سنگینی یا باد و صدا در گوش، تهیه بخور سرکه و رساندن بخار آن در گوش می باشد.

برای درمان لق شدن دندان، خوردن مخلوط پخته شده شوید و سرکه و همچنین مالیدن آنها بر دندان مفید است و درد دندان را نیز بر طرف می سازد.

برای ایجاد قی و استفراغ در مواردی مانند مسموم شدن و یا مواردی که احتیاج به استفراغ کردن باشد، سرکه گرم کرده باید خورده شود، برای سم داروهای سمی و بسته شدن خون یا شیر در معده، خوردن مخلوطی از سرکه و نمک خوب است. برای درمان مسمومیت از قارچ ها، ابتدا از داروهای ملین استفاده می نمایید وسپس مخلوطی از سرکه و نمک حل شده استفاده می نمایید.

برای درمان زخم های چرکه پوست، و نیز جلوگیری از افزایش زخم های چرکی و حتی سفلیس و لک های سیاه پوستی و صورت و جوش های آبدار خارش دار، ضماد سرکه مفید است.

برای درمان کپه ارمنی یا سالک یا زخمی که یک سال طول می کشد، ضماد ترکیبی از سرکه و اسپرزه بذر قلوه شکم پاره مرتبا بمالند، مفید است.

برای درمان گوش گلو یا گلو درد و ورم بغل گوش، سرکه را با اسفند کوبیده مخلوط کنند و بمالند.

برای درمان درد سرهای مزمن، سرکه را در داخل ظرف آهنی ریخته و روی آتش ریخته و روی آتش بجوشانند، و یا سنگ داغی را به داخل سرکه فرو برند و روی سر بیمار پتویی انداخته و بخار بوجود آمده را استنشاق کند.

برای تسکین درد دندان و جراحات لثه و درد گوش، ضماد ترکیبی از مرزه و زیره پخته شده در سرکه و مخلوط با بونه بسیار مفید است،

جهت رفع هذیان گویی مخلوطی از سرکه و گلاب و روغن بادام بسیار مفید است.

سرکه انگور

مایعی است مقوی، تقریبا سرد و خشک و جمع کننده و زود اثر کننده و تاثیر دهنده قوه و اثر ادویه، قطع و بر طرف کننده اخلاط غلیظ و مناسب برای معده های ملتهب و بلغمی و سوزاننده بلغم، مصرف آن صبحگاه بصورت ناشتا از بین برنده کرم معده است، خوردن سرکه گرم همراه با عسل برطرف کننده تنگی نفس

خواص دراویی سرکه انگور

خوردن سرکه بعد از برخی دارو ها تاثیرات آنها رابیشتر می کند.

نوشیدن مقدار کمی سرکه از بین برنده سرفه های کهنه و قدیمی است.

انجیر پخته شده در سرکه برطرف کننده سوزش زخم خشکی آن می شود.

ترکیب سرکه و گوگرد برای درمان نقرس مفید است.

سرکه و عسل را مخلوط کرده و روی چشم ضربه خورده بمالند، برطرف کننده آثار ضربه زیر چشم و خون مردگی می شود.

رفع درد سر ناشی از آفتاب زدگی با ترکیب روغن گل و سرکه

درمان گلو درد با ترکیبی از سرکه و آب جو


زیبایی با سرکه

مو :

سرکه سیب موهای شما را شفاف کرده و موجب درخشندگی آن می شود، برای این کار، درون ظرف شامپوهای قدیمی و خالی شده، نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و پس از شامپو زدن، روی موهای خود بریزید و این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

صورت :

آیا می دانید شستن صورت با سرکه سیب به تنظیمph پوست شما کمک می کند؟ به این منظور، سرکه را با دو قسمت آب ترکیب کرده و با استفاده از یک پنبه آن را به صورت خود بمالید. شما می توانید این کار را شب هنگام خواب و یا صبح قبل از استفاده از کرم انجام دهید. همچنین می توانید سرکه سیب را برای روشن شدن پوست روی نقاط تیره بمالید و تا صبح پاک نکنید.

دست و پا ها :

پس از گذراندن یک روز طولانی و خسته کننده دست و پاهای خود را درون مخلوط آب گرم و سرکه سیب ماساژ دهید.

آفتاب سوختگی :

به آب موجود در وان حمام یک پیمانه سرکه اضافه کرده و به مدت 10 دقیقه درون آن بخوابید.

دندان :

سرکه سیب را مسقیم به روی دندان خود بمالید و پس از چند دقیقه بشویید تا لک های موجود روی دندان ازبین بروند.


سرکه از دید انبیاء

استفاده از سرکه از سوی ائمه اطهار(ع) در چهارده قرن پیش مورد تاکید قرار گرفته است، چنانکه در این باره از علی بن ابراهیم از پدرش از ابن ابی عمیر از عبده الوسطی از عجلان نقل شده است: به همراه ابی عبدالله(ع) بعد از گذشت مقداری از شب شم خوردم و ایشان بعد از گذشت مقداری از شب شام خوردم و ایشان بعد از گذشت مقداری از شب شام می خورد و ایشان بعد از گذشت مقداری از شب شام می خورد پس سرکه و روغن زیتون و گوشت سرد آوردم پس تکه گوشتی برای ما می گذاشت که بخوریم و خودش سرکه و روغن زیتون می خورد و گوشت را نمی خورد و می فرمود:

این غذای ما و غذای پیامبران است، و نیز روایت شده است که : نزد رسول خدا(ص) دوست داشتنی ترین غذا نان به همراه سرکه و روغن زیتون بود و ایشان می فرمودند: این غذای پیامبران است، و همچنین امیر المومنین علی(ع) فرموده اند: اهل خانه ای فقیر نمی شوند تا زمانی که سرکه و روغن زیتون را خورشت و غذای خود قرار دهند و این غذای پیامبران است.

امام حسین (ع) :

درباره فواید سرکه فرموده اند که سرکه عقل را زیاد می کند، و در جایی دیگر این امام همام ذکر کرده اند که ما با سرکه آغاز می کنیم همانطور که شما با نمک آغاز می کنید بدرستی که سرکه عقل را زیاد می کند. مداومت به خوردن سرکه شهوت زنا را قطع می کند.

امام علی (ع) :

سرکه غذتی خوبی است که قلب را زنده م یکند نخوت و سستی را ازبین می برد. هم چنین می فرمایند که بهترین غذاها سرکه است که صفرا را می شکند و قلب را زنده می کند.


سرکه بالزامیک

سرکه بالزامیک چند سالی است بدون غوغا و سر و صدا در کشورمان محبوبیت یافته و وارد برنامه غذایی خانواده ها شده است، اما این سرکه چیست و چه تفاوتی با سرکه های دیگر دارد؟ سرکه بالزامیک نوعی سرکه کهنه و معطر است که در ایتالیا شناخته شده است. این سرکه رنگ قهوه ای تیره و مزه ای قوی دارد و از انگور سفید به دست می آید، اما این روزها برای تولید آن از میوه هایی چون سیب، گیلاس، انجیر، زردآلو و تمشک هم استفاده می شود. در برخی منابع گفته شده است در سرکه بالزامیک ترکیباتی وجود دارد که می تواند به ترشح انسولین کمک . به سهولت قند را به داخل سلول ها هدایت کند و برای کنترل قند خون مفید است. مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری سرکه به تنهایی یا با غذا می تواند خیلی مفید باشد.

سرکه ها بویژه سرکه بالزامیک به سبب داشتن گروهی از آنتی اکسیدان ها خاصیت ضد سرطان قوی دارد. در قدیم از سرکه برای درمان عفونت های ویروسی، باکتریایی و ضد عفونی زخم ها استفاده می شده است.

همه انواع سرکه به سبب خاصیت اسیدی تا حدی به کاهش چربی خون کمک می کند و باعث کنترل کلسترول و تری گلیسیرید در افراد مستعد ابتلا به چربی خون بالا می شود، اما لازم است بدانید سرکه چربی سوز نیست و موجب کاهش وزن ولاغری نمی شود و افراط در مصرف آن موجب زخم معده، پوکی استخوان، کاهش پتاسیم خون می شود و این کاهش می تواند سبب سستی، رخوت و بروز مشکلات عملکردی در قلب شود.

در سرکه بالزامیک یک سری ترکیبات وجود دارد که می تواند میزان حساسیت به انسولین را در افراد بالا ببرد، یعنی این که باعث می شود انسولین بهتر در بدن عمل کرده و قند را به داخل سلول هدایت کند و در نهایت برای کنترل قند خون در افرادی که یا دیابت دارند یا در مرحله پیش از دیابت هستند، مفید واقع شود بعد در انتهای حرارت، شکر موجود اندازه گیری می شود. تقریبا هر 100 لیتر آب انگور به 60 لیتر سرکه تبدیل می شود و بعد از جوشانده شدن برای چند ساعت با باقی عصاره ها مخلوط شده و داخل کانترهای بزرگ چوبی از جنس درخت زرد آلو یا توت ریخته می شود و چند سال در این خمره ها باقی می ماند. این موضوع که قیمت سرکه بالزامیک در مقایسه با سایر سرکه ها تا این حد بالاست، شاید به همین دلیل است که سرکه اصل بالزامیک حد اقل به 15 تا 20 سال استراحت نیاز دارد تا بر سر میز غذا قرار بگیرد. سرکه یالزامیک به چند صورت تهیه می شود نوعی از آن که سنتی است و در شهرهای ایتالیا تهیه می شود، نوع دیگر آن صنعتی و تجاری و نوع سوم آن مخلوطی از این دو می باشد.


کلمات کلیدی

سرکه چیست - سرکه سیب - سرکه انگور - سرکه - تاریخچه اسید استیک - اسید استیک - موارد مصرف اسید استیک - تولید اسید استیک - ایمنی اسید استیک -قیمت اسید استیک


An item with the same key has already been added. Key: h2

محصولات مرتبط