• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

acidfosforik400.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید فسفریک

فرمول شیمیایی

H3PO4

ظاهر

مایع

درصد خلوص (%)

85

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

۷۶۶۴-۳۸-۲ , 16271-20-8 

شماره استاندارد بین المللی

E4GA8884NN

جرم حجمی

mg/m3

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

وابستگی غلظت

Y

p to m

4.0054

HR

3

فشار بخار

0.03 - 20

چگالی نسبی

1.864

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

98.00

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

1.885

دمای ذوب (°C)

42.35

دمای جوش (°C)

‎158

اسیدیته (pka)

2.148 7.198 12.375

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم)

5.48

توضیحات

اسید فسفریک چیست

مشخصات محصول اسید فسفریک

• نام شیمیایی : اسید فسفریک

•اسامی مترادف با فسفریک : فسفریک اسید ، ارتو فسفریک اسید ، محلول اسید فسفریک ، اسید فسفریک 85% ، phosphoric acid orthophosphoric acid.

• گرید محصول :

1. اسید فسفریک صنعتی

2. اسید فسفریک آزمایشگاهی

3. اسید فسفریک قهوه ای

• فرمول شیمیایی : H3PO4.

• خلوص : اسید فسفریک 85% .

• شکل ظاهری : فسفریک یک اسید معدنی سه پروتونه می باشد که محلول آن در حالت خالص بی رنگ و ویسکوز می باشد که این محلول مایعی بی رنگ و روشن ، غیر فرار و نسبتا خورنده است.

• حلالیت در آب : کاملا محلول در آب.

 فسفریک

تاریخچه اسید فسفریک

اسید فسفریک مانند اسید نیتریک یکی از ترکیبات اولیه مهم در ساختن کودهای شیمیایی است با افزایش روز افزون جمعیت جهان و نیاز فراوان به تامین غذایی این جمعیت رو به رشد استفاده از کودهای شیمیایی یکی از مهمترین عوامل حاصلخیزی خاک و تولید محصول بیشتر می باشد. با تقاضای روز افزون اینگونه حاصلخیزکننده ها توسط کشاورزان و باغداران تولید مواد اولیه این کودها در شکل های صنعتی و همچنین یافتن روش های نوین و بهتر برای تولید اقتصادی تر ، از دغدغه های شیمی صنعتی می باشد.

موارد مصرف اسید فسفریک

اسید فسفریک به طور وسیعی در صنایع استفاده می شود :

1. تولید کودهای فسفات مانند مونو آمونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات ، سوپر فسفات تریپل ، فسفات منیزیم و ...

2. تولید فسفات های به کار رفته در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات

3. تولید پاک کننده های فسفاته صنعتی : در تولید پاک کننده ها اسیدفسفریک برای نرم کردن آب بکار می رود. آب نرم بدون یون های کلسیم و منیزیم که آب سخت را تشکیل می دهند، اگر از بین نروند تشکیل آب سخت را می دهند که این یون ها با صابون تشکیل رسوبات غیرقابل حل می دهند که سبب لکه به روی لباس ها در هنگام شستشو می شوند.

4. نمک های فسفات از فسفریک اسید به طور وسیع در پاک کننده ها به عنوان builder بکار می رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر در مخلوط پاک کننده های جامد است که سدیم تری پلی فسفات یکی از آنهاست. Na5P3O10 به عنوان نرم کننده آب ، سدیم تری پلی فسفات با کلسیم و منیزیم یوند برقرار می کند و تشکیل اجزا محلول را می دهد که کمپلکس یا کلیت است. این کمپلکس ها از واکنش کلسیم و منیزیم با صابون ممانعت به عمل می آورند تا رسوب ایجاد نشود.

5.تولید مواد تصفیه کننده و منعقد کننده در صنعت آب و فاضلاب.

 فسفریک

6.به صورت گرید خوراکی ، مصرف در صنایع غذایی : در تولید غذاهای اسیدی و نوشابه های گازدار مانند انواع کولاها استفاده می شود. به کارگیری این ماده سبب دادن طعم تندی به غذا شده و از آنجا که ماده شیمیایی با تولید انبوه است، با قیمتی ارزان و حجمی فراوان در دسترس می باشد. همانطور که ذکر شد، قیمت پایین و حجم زیاد تولید این ماده، آنرا در مقایسه با طعم دهنده های طبیعی نظیر زنجبیل برای دادن طعم تندی، یا اسید سیتریک که از لیمو و عصاره لیمو ترش که برای دادن طعم ترشی به کار می رود، در رتبه بالاتری قرار داده است.

7. تولید مکمل های خوراک دام و طیور مانند دی کلسیم فسفات.

8. تولید مواد بازدارنده اشتعال برای مصارف آتش نشانی.

9. مصرف در صنایع آبکاری.

10. کاربرد در زدودن زنگ آهن : ازاسید فسفریک می توان مستقیما برای زدودن زنگ آهن (اکسید آهن 3) از ابزارهای آهنی یا فولادی و تبدیل آهن به فسفات های محلول در آب استفاده نمود.

11.تولید شده تبدیل به ترکیب فسفات آهن سیاه شده که خود به عنوان عامل جلوگیری از خوردگی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اسید فسفریک به عنوان کاتالیت در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.

12. کاربرد در پزشکی : اسید فسفریک در دندان پزشکی و اورتودنسی به عنوان عامل قلم زنی جهت تمیز کردن و زبر کردن سطح دندان خصوصا در جاهایی که از اسباب و وسایل دندان پزشکی استفاده شده بکار می رود. همچنین از فسفریک به عنوان کاتالیست در ساخت آسپرین به خاطر داشتن یون هیدروژن فراوان و آلایندگی کمتر در مقایسه با اسید کلریدریک و سولفوریک استفاده می شود.

13. کاربرد در کشاورزی : بیشتر در تولید کود بکار می رود. فسفر یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان محسوب می شود. فسفات های آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم برای بیشتر واکنش هایی که در سلول های زنده اتفاق می افتند را مهیا می کنند بنابراین خاک های غنی با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را بالا می برند.

14. غلظت فسفات در سطح آب ها همچنین رشد گیاهان آبزی را بالا می برد. اضافات کودهای شیمیایی می توانند باعث تحریک رشد گیاهان در آب های دریاچه ها و آب های جاری بشوند. آب فاضلاب ها که شامل فسفات است می تواند تاثیر یکسانی داشته باشد. دریاچه ها که از مواد مغذی غنی هستند از افزایش سرعت انباشتگی تلف می شوند. وقتی گیاهان آبزی با این شرایط مغزی بودن محیط رشد می کنند پس از مدتی خواهند مرد. حال این گیاهان مرده برای تجزیه اکسیژن حل شده در آب را مصرف می کنند. این مصرف سطح اکسیژن حل شده را کاهش می دهد تا نقطه ای که برای حمایت حیوانات آبزی کافی نیست. برای کاهش تهدید Eutrophication دریاچه بسیاری از مناطق دارند فسفات ها را از پاک کننده ها حذف می کنند. در بعضی از موارد فسفات ها جای خودشان را با کربنات ها عوض می کنند. به عبارت دیگر پاک کننده های جدید به گونه ای تهیه می شوند که با کلسیم و منیزیم یون های سخت آب را واکنش ندهند.

فسفریک

تولید اسید فسفریک

اسید فسفریک در صنعت به دو روش تولید می شود :

1. روش تر (wet process) : در اثر اضافه کردن سولفوریک اسید روی فسفات کلسیم به دست می آید : در این روش کانی های فسفات را با اسید سولفوریک ترکیب می کنند ، علاوه بر تولید اسید فسفریک و برخی فسفات ها که ترکیبات اصلی هستند، سایر ترکیبات (CACO3CAF2) هم تولید می شوند، از طرف دیگر واکنش هایی که در آن با از بین رفتن سولفوریک اسید ، ترکیباتی تولید می شود که از نظر تجاری کم اهمیت هستند، یون های مزاحمی تولید شده و باعث آلودگی مخلوط ها می شوند.

2. روش حرارتی ( خشک ) : این روش شامل احتراق فسفر و هیدراسیون P4O10 می باشد. مخلوط فسفر مایع و هوا به محفظه احتراق که شبیه برج است تزریق شده و با انجام واکنش اکسیداسیون فسفر ، تولید می شود. جنس محفظه احتراق نوعی فولاد مخصوص است که با H3PO4 غیر فعال شده است. P4O10 را ، واحد شستشو به اسید فسفریک رقیق تبدیل کرده و به عنوان افشان در پایین آوردن دمای برج اول استفاده می شود.

3. روش تولید در ایران : در ایران از اثر اسید سولفوریک بر کانی های آپاتیتی اسید فسفریک تولید می شود. از آنجا که فسفر و آرسنیک در یک گروه جدول شیمیایی قرار دارند و در طبیعت نیز به احتمال زیاد در کانی های مختلف با هم وجود دارند و فقط در درصد خلوص آنها اختلاف می باشد. چنانچه می دانید آرسنیک از عناصر سمی و کشنده به شمار می آید و وجود آن در کانی های آپاتیتی که phosphoric acid از آنها تهیه می شود و غالبا در صنایع خوراک دام و بهداشتی مصرف می گردد خطری مهم محسوب می گردد.

4.خلوص این مشکل را حل نموده اما قیمت تمام شده بسیار بالاتر از بهره گیری از کانی های آپاتیتی است. فلوئور یکی دیگر از موادی است که سمیت دارند و جز لاینفک کانی های آپاتیتی است.

اسید فسفریک

بسته بندی اسید فسفریک

اسید فسفریک در تانکرهای 1600 کیلوگرمی و گالن های 35 کیلوگرمی موجود می باشد.

ایمنی اسید فسفریک

ایمنی اسید فسفریک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک (ماسک ضد اسید) مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

1. حریق : غیر قابل احتراق – تولید فیوم سمی

2. تماس تنفسی : سرفه – سوختگی.

3. تماس پوستی : قرمزی – درد – سوختگی – تاول.

4. تماس چشمی : درد – قرمزی – سوختگی شدید و

5. بلع و گوارش : درد شکمی.

تماس تنفسی

1. تماس تنفسی : تهویه.

2. تماس پوستی : استفاده از دستکش حفاظتی و البسه مناسب.

3. تماس چشمی : استفاده از عینک ایمنی و ماسک.

4. بلع و گوارش : غذا خوردن و نوشیدن و سیگار کشیدن در حین انجام کار ممنوع.

1. حریق : انواع مواد اطفایی قابل استفاده.

2. تماس تنفسی : هوای تازه – استراحت – اقدامات درمانی.

3. تماس پوستی : البسه آلوده را در آورید – اقدامات درمانی.

4. تماس چشمی : شستشو با آب 15 دقیقه و مراجعه به پزشک.

5. بلع و گوارش : شستشوی دهان – به فرد آب داده شود – فرد وادار به استفراغ نشود – اقدامات درمانی.

1. در محل مناسب و جدا از مواد غذایی نگهداری شود. 2. در محل خشک و محصور نگه داری شود.

 • admin (1395/12/3): با سلام اسید فسفریک روی یک گالن قیمت هر کیلوگرم 5500 تا 6000 تومان می باشد.

  دکتر خدایاری (1395/12/1): با تشکر از سایت جامع و خوبی که دارید. لطفا قیمت فروش اسید فسفریک 85 درصد را اعلام بفرمایید.

  حسین ظرابیها (1395/12/1): وقتتون بخیر و خسته نباشید خواستم تشکر کنم به خاطر ارسال بار که به موقع به دستم رسید و همچنین کیفیت اسید فسفریک که راضی بودیم .

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :