• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

fenol1.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید

فنول

توضیحات

فنول چیست ؟

مشخصات محصول فنول :

• نام شیمیایی : فنول.

• اسامی مترادف با فنول : فنل، Hydroxy benzene ، هیدروکسی بنزن، کربولیک اسید، carbolic acid، phenol.

• فرمول مولکولی : C6H6O.

تعریف فنول

فنول یکی از ترکیبات ساده آلی بوده که از اتصال یک گروه هیدروکسیل و یک حلقه بنزنی تشکیل می شود. فنول با نام های هیدروکسی بنزن و اسید کربولیک نیز شناخته می شود. فنول خالص جامدی سفید رنگ با دمای ذوب 42 درجه سانتی گراد یا 108 درجه فارنهایت است. فنول به طور معمول قابل انحلال در آب می باشد و خاصیت اسیدی ضعیفی دارد. فنول به عنوان یک گندزدا استفاده می شود. فنول با غلظت بالا می تواند باعث سوختگی پوست شود. ترکیباتی که در آن بیش از یک گروه هیدروکسیل متصل به حلقه بنزن باشد را ترکیبات پلی هیدریک فنول می نامند. فنول یکی از ترکیبات مهم آلی مورد استفاده در صنعت است. فنول در بسیاری از صنایع به عنوان ماده اولیه کاربرد دارد. برخی از موادی که از این ماده تولید می شوند عبارتند از : نایلون، شوینده ها، افزودنی های بنزین، آسپرین، پلی اورتان، رنگ ها، علف کش ها، نرم کننده ها، ضد اکسنده ها، روغن های روان کننده، قارچ کش ها.

@val3

خواص فیزیکی :

فنول ها مایع یا جامدهایی با دمای ذوب پایین هستند. دمای جوش آنها به علت پیوند هیدروژنی، کاملا بالاست. خود فنول احتمالا به علت تشکیل پیوند هیدروژنی با آب، کمی در آن انحلال پذیر است. بیشتر فنول ها دیگر اساسا در آب انحلال ناپذیرند. فنول ها بی رنگ هستند مگر آنکه گروهی مولد رنگ وجود داشته باشد.

ایمنی فنول

اثرات فنول بر بدن انسان :

در صورت تنفس یا خورده شدن این ماده توسط انسان این ماده وارد گردش خون خواهد شد و در صورت تماس با پوست کمتر وارد خون خواهد شد. قرار گرفتن در معرض فنول در کوتاه مدت می تواند باعث سوزش چشم ها و سر درد شود.

افرادی که تماس پوستی با مقدار زیادی از فنول دارند، سوزش پوست، ضایعات کبدی، ادرار تیره و ضربان نامنظم قلب در آنها مشاهده می شود. بلعیدن مقدار زیادی از فنول می تواند باعث سوختگی های داخلی و مرگ شود. اما فنول می تواند در علم پزشکی به عنوان یک ماده بی هوش کننده و همچنین یک ماده ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد. همچنین آژانس بین المللی تحقیقات سرطان فنول را به عنوان ماده ای سرطان زا طبقه بندی کرده است.

@val3

1.حفاظت چشم : از عینک کار ایمنی با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم ضد اسید در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک ضد اسید مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس کار ضد اسید مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه ضد اسید استفاده شود.

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :
  • نام :
    ایمیل :
    پیغام :