• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

An item with the same key has already been added. Key: h2

12

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

ویتامین c

ریز مغذی حیاتی برای گونه های پیشرفته پستانداران، شمار اندکی از گونه های دیگر پستانداران، تعدادی از گونه های پرندگان و برخی ماهی هاست.تقریبا بجز مواردی که در گفته شد بقیه جانداران این ویتامین را در بدن خود می سازند.


ویتامین c چیست؟

ریز مغذی حیاتی برای گونه های پیشرفته پستانداران، شمار اندکی از گونه های دیگر پستانداران، شمار اندکی از گونه های دیگر پستانداران، تعدادی از گونه های پرندگان و برخی ماهی هاست.تقریبا بجز موارد که در بالا ذکر شد بقیه جانداران این ویتامین را در بدن خود می سازند. در سده نوزدهم و در جریان مبتلا شدن بسیاری از دریا نوردان به بیماری اسکروی این دریا نوردان چاره کار را در مصرف مرکبات دیدند و بالاخره در سال1928 این ویتامین در میوه پرتقال کشف شد و اسید اسکوربیک نام گرفت. این ویتامین که از ویتامین های محلول در آب است، در برابر حرارت و مواد قلیایی ازبین می رود. این ویتامین در واکنش های شیمیایی بدن یک حمل کننده الکترون است و از مهم ترین آنتی اکسیدان ها است. ویتامین C جامدی سفید رنگ و محلول در آب و غیر سمی است که مصرف آن سامانه ایمنی بدن را افزایش می دهد. دارای استر حلقوی است و در محیط آبی آبکافت می شود و اسید می سازد، به همین دلیل به آن اسید آسکوربیک می گویند.

ویتامین ث آنتی اکسیدان است، یعنی در جریان خون قرار گرفته و اثر شیمیایی موادی که به بافت های بدن آسیب می رسانند را خنثی می کند. این ویتامین موجب محافظت پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشید می شود. همچنین این ویتامین به افزایش قدرت ایمنی بدن استحکام لثه ها کمک می کند. این ویتامین همچنین باعث ساخت کلاژن شده و در پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته های خونی در رگ موثر است. اشاره شده است که این ویتامین برخلاف تفکر همگان کمکی در پیشگیری از بروز سرماخوردگی نمی کند و فقط طول دوره بیماری را کوتاه و به تخفیف عوارض آن کمک می کند. همچنین مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن م یشود و به افرادی که دچار کم خونی هستند توصیه می گردد.

ویتامین ث به عقیده برخی کارشناسان احتمال بروز سکته مغزی در افراد غیر سیگاری را تا 30% و افراد سیگاری تا 70% کاهش می دهد. به اعتقاد این محققان آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین ث احتمالا سلول ها را از فشار اکسیدی که در سکته مغزی موثر هستند، حفظ می کند. البته به گفته دانشمندان ویتامین ث که از طریق مصرف طبیعی کسب شود، اثرش بسیار بیشتر است. همچنین در تحقیق دیگری دانشمندان مصرف این ویتامین را در تراکم استخوانی افراد موثر دانسته اند. در پژوهشی دیگر نیز گفته شده است که تزریق مقدار زیادی ویتامین ث به افرادی که دچار سرطان هستند باعث می شود که رشد سرطان در آنها را متوقف کند. این ویتامین می تواند زنجیره ای مخرب در درون سلول بیمار بوجود آورد. گفته شده که تزریق این ویتامین به موش هایی که دچار تومور بودند، اندازه تومورهای آنان را به نصف کاهش داده است. این ویتامین از اکسید شدن سلول های چرب حاضر در غشا سلولی توسط عوامل اکسید کننده جلوگیری می کند، با تداوم اکسید شدن سلول های چرب و ایجاد تغیراتی در سلول و ماده ژنتیکی سلول باعث بروز برخی سرطانها می شود. محققان مصرف این ویتامین را به کسانی که از بیماری های قلبی رنج می برند نیز توصیه کرده اند. زیرا ویتامین ث باعث تصلب شریان شده و کمبود آن در بیماران قلبی همراه با خشکی و سفتی رگها می شود و باعث بوجود آمدن درد در این افراد می گردد.

ویتامین ث مورد نیاز برای هر فرد سالم 60 میلی گرم در روز توصیه شده است. اگر فردی به مدت یک ماه به میزان حداقل مورد نیاز یک فرد لین ویتامین را دریافت کند دچار عوارضی مانند بیماری اسکروی، خونریزی لثه و همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می شود. در پژوهشی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که وجود چربی در غذا باعث می شود که ویتامین ث خاصیت ضد سرطانی خود را از دست بدهد. دانشمندان می گویند وقتی مخلوط از بزاق و مواد غذایی در معده با شیره آن مخلوط می شوند، ویتامین ث موجود در مواد غذایی می تواند رادیکال های آزاد، یعنی همان موادی که سرطان زا هستند را از ببرد، رادیکال های آزادی مانند نیتریت که در مواد غذایی اماده و کنسروی، مانند سوسیس و کالباس به مقدارزیاد وجود دارند. اما در یک تحقیق، هنگامی که مقدار بیشتری چربی به همین مخلوط غذایی اضافه شد دیده شد که دیگر ویتامین ث نمی تواند این واکنش شیمیایی را انجام دهد. کمبود ویتامین ث سبب می شود که اسپرم ها به هم بچسبند و این حالت سبب 16% موارد ناباروری در مردان می شود.

اسکوربوت، نوعی بیماری خونی ناشی از کمبود ویتامین ث می شود.


افرادی که در معرض کمبود ویتامین c هستند؟

نوزادانی که در سال اول زندگی از شیر گاو یا شیرهای تغلیظ شده استفاده می کنند.

افراد در معرض سو تغذیه

افراد مبتلا به دیابت تیپ یک

افراد دارای بیماری های روده ی کوچک

زنان باردار و شیر ده

بیماران تحت دیالیز

بیماران مبتلا به تیروتوکسیکوز

سیگاری ها

افراد مبتلا به اختلالات انباشت آهن در بدن

افراد مبتلا به سو تغذیه

معمولا اضافه این ویتامین از راه ادرار دفع می شود. اما مصرف خیلی زیاد آن باعث تکرار ادرار، سنگ کلیه و اسهال می شود. همچنین مصرف زیاد این ویتامین به صورت دارو باعث بروز اختلالات گوارشی، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری و اعتیاد بدن به مقدار زیاد مصرف این دارو می شود.

بیشتر جانداران این ویتامین را خود می سازند اما جانداران دیگری مثل انسان هستند که باید این ویتامین را در طول روز از موادی که مصرف می کنند بدست بیاورند. این ویتامین هم بصورت طبیعی در منابع گیاهی و جانوری موجود است و هم بصورت مصنوعی و قرص، منابعی که بیشترین مقادیر این ویتامین را خود دارند عبارت اند از: توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگی، مرکبات، کیوی و دیگر میوه ها و سبزی ها، منابع گیاهی دارای ویتامین ث و جگر منبع حیوانی ویتامین ث است. نگهداری طولانی مدت در یخچال، پختن، گرمای هوا، نور و دخانیات باعث از بین بردن این ویتامین می شوند. از این رو افراد سیگاری به این ویتامین نیاز بیشتری دارند. همچنین شیر مادر نیز دارای مقادیری از ویتامین ث می باشد و به همین جهت زنان باردار باید از مقدار بیشتری از این ویتامین مصرف کنند. همچنین می شود این ویتامین را 3 تا 6 ماه در دمای زیر صفر نگهداری کرد اما پس از آن تجزیه می شود. همچنین در میان سبزی ها، سبزی های تیره برگ ویتامین ث بیشتری دارند و جعفری شش تا هفت برابر سایر سبزی ها دارای ویتامین ث می باشد.


چرا افراد ویتامین c استفاده می کنند؟

افراد ویتامین ث را اغلب برای درمان سرما خوردگی استفاده می کنند. هرچند مدارک کمی برای تایید اثر این ویتامین بروی پیشگیری و درمان سرماخوردگی وجود دارد، اما بدلیل باور شایع بین مردم، این ویتامین برای این منظور استفاده می شود. خواص آنتی اکسیدان ویتایمن c هنوز کاملا مشخص نشده اند. در حالیکه بعضی تحقیقات نشان می دهند این ویتامین خواص آنتی اکسیدانی دارد، با این حال مدارک کافی برای موثر دانستن این ویتامین در درمان سرطان، سکته مغزی، آسم و خیلی دیگر از بیماری وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهند که این ویتامین در درمان آب مروارید و کلسترول بالای خون بی تاثیر است.

اطلاعات متفاوتی درباره رابطه ویتامین ث و بیماری های قلبی وجود دارد. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف ویتامینc و بعضی مواقع این ویتامین به همراه ویتامین E هنوز برای نتیجه گیری قطعی زود بوده و تحقیقات بیشتری لازم است. تنها مدرک قطعی که درباره خواص این ویتامین وجود دارد، این است که ویتامین C برای رشد و ترمیم بافت های بدن، درمان زخم ها و جای زخم و همچنین ترمیم و حفظ سلامت غضروف های استخوانی، استخوان و دندان ها مفید می باشد. همچنین به نظر می رسد که ویتامین ث به بدن برای جذب مواد معدنی نیز کمک می نماید.


منابع طبیعی ویتامین c

اکثر افراد ویتامین ث کافی را از منابع غذایشان دریافت می کنند. هر چند که اکثر میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین C هستند، اما بهترین منابع این ویتامین شامل:

طالبی

کیوی

انبه

آناناس

توت فرنگی، تمشک، زغال اخته

هندوانه

کلم بروکلی،کلم بروکسل، گل کلم

فلفل سبز و قرمز

اسفناج، کلم پیچ، شلغم تازه، دیگر سبزیجات

سیب زمینی شیرین

گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی

کدوی حلوایی

پختن غذاهای حاوی ویتامین C و یا نگهداری طولانی مدت آنها می تواند میزان ویتامین ث موجود در آنها را کاهش دهد. بهترین شکل مصرف منابع حاوی ویتامین C مصرف خام آنها است.


اهمیت ویتامین c در بدن

این ویتامین همان طور که می دانیم نقش مهمی در حفظ سلامتی انسان دارد. ویتامینC در مقایسه با سایر ویتامین های محلول در آب، مستقیما در واکنش رها سازی انرژی از مواد مغذی عمل نمی کند. این ویتامین فعالیت سلول سالم را حفظ می کند. سلولها را در کنار یکدیگر نگه می دارد. استخوان ها و دندانها را قوی می سازد. اندام های قلبی، عروقی، سیستم عصبی و گوارشی را تشکیل داده و حفاظت می کند. ویتامین C در حفظ سلامت سیستم ایمنی در مقابله با عفونت ها و بیماری ها نقش دارد و داروها و آلاینده های محیطی را غیر سمی می کند. این ویتامین سبب حفاظت ویتامین های A.E اسیدهای چرب در بدن می شود. ویتامینC جذب کلسیم و آهن موجود در منابع گیاهی را افزایش می دهد. باید گفت ویتایمن Cمعجزه می کند.


مقاومت علیه عفونت های بدن

یک گرم ویتامین سی در روز می تواند، ریتم بدن را تسریع بخشد. در صورت مصرف کردن ویتامین سی، بدن می تواند عفونت را زودتر از بین ببرد. برای مثال اگر5 روز طول م یکشد تا یک عفونت از بین رود با مصرف کردن ویتامین سی این زمان به چهار روز کاهش می یابد. برعکس عدم توانایی بدن در جذب ویتامین سی نتیجه در مدت زمان و یا شدت عفونت ندارد.

کمک به ساخت هورمون های بدن

متابولیسم چربی، پروتئین

عملکرد ماهیچه ها و سلول های عصبی

شکل گیری استخوان

هماهنگ سازی جذب آهن توسط بدن

ویتامین سی دارای خاصیت آنتی اکسیدان می باشد. این ویتامین همچنین در بهبود بیماری های قلبی و عروقی موثر می باشد. ویتامین سی در سبزیجات، میوه، آبمیوه، سیب زمینی یافت می شود. نحوه ی آماده سازی سبزیجات به هنگام مصرف تاثیر بسیار زیادی را د رماندگاری ویتامین سی ایفا می کند. آب پرتقال ها تنها آب میوه هایی هستند که مدت بیشتری می توانند ویتامین های سی را در خودشان حفظ کنند.


اهمیت ویتامین c بر روی بدن

حتما شنیده اید که مصرف میوه جات تازه و به خصوص مرکبات یا کیوی و آناناس برای سلامت پوست و پیشگیری از پیری آن مفیدند. باید بدانید که از دلایل این مساله وجود مقادیر فراوان ویتامین C موضعی نیز می تواند برای سلامت پوست مفید باشد؟

یکی از دشمنان همیشگی سلامت پوست، اشعه فرا بنفش نور خورشید است که با ایجاد و تولید رادیکال های آزاد و گزینه های واکنش گر اکسیژن باعث تخریب پوست و آسیب به آن می شوند. امروزه عامل اصلی پیری سلول ها و در نتیجه پیری پوست را نیز تولید همین رادیکال های آزاد می دانند. ویتامین C به عنوان یک کوفاکتور و آنتی اکسیدان بیولوژیک به دلیل خواص احیا کنندگی اش شناخته می شود. امروزه ثابت شده است که مصرف موضعی ویتامینC روی پوست، سطح پوستی این ویتامین را به میزان قابل توجهی افزایش داده و میتواند با عوارض اشعه فرابنفش B روی پوست که از علایم آن آفتاب سوختگی و قرمزی پوست است، مقابله نماید. این محافظت توسط ویتامینC، یک محافظت بیولوژیک و به دلیل خواص احیا کنندگی ویتامینC می باشد. جالب است بدانید که اشعه فرابنفش خورشید موجب تخلیه ویتامین C پوست شده و این مساله موجب می شود که پوست در معرض خطر آسیب ناشی از نور خورشید قرار بگیرد. همچنین ویتامینC قادر است پوست را نسبت به اشعه فرابنفشa نیز مقاوم تر نماید.

جالب است بدانید که امروزه ویتامین c موضعی به عنوان یک عامل ضد تومورهای پوستی، تومر مورد نظر دچار زخم شده و طی دو هفته بهبودی قابل توجهی پیدا کرده است. برای رسیدن به این هدف ضروری است که از یک فرم معدنی آسکوربیک مثل آسکوربیک سدیم به جای آسکوربیک اسید استفاده شود. آسکوربیک اسید درمان به تنهایی بی فایده است و باید با یک املاحی مثل سدیم ترکیب شود تا مفید واقع گردد. از آنجا که مصرف ویتامین c خالص روی تومور به تولید فرم معدنی آسکوربات منجر نمی شود لذا فقط یک فرم معدنی آسکوربیک قادر به مقابله با تومورهای پوست خواهد بود.

ویتامین c یا ال- آسکوربیک اسید یک ویتامین محلول در آب است و اعمال بیولوژیکی متعددی انجام می دهد. شاید مهم ترین نقش ویتامینc، کمک به تولید کلاژن که یک پروتئین مهم بافت همبندی است باشد. ویتامینc در هیدروکسیله کردن اسید آمینه های پرولین و لیزین موجود در کلاژن و تقویت فیبرهای کلاژن یک کوفاکتور مهم است. همچنین ویتامینc در تولید پروتئین های دیگری شامل دوپامین- اپی نفرین و نیز کارنیتین که در متابولیسم چربی ها دخیل است، نقش دارد. همان طور که گفته شد، یک خاصیت بسیار مهم ویتامینc، واکنش به رادیکال های آزاد و محافظت سلول ها از آسیب اکسیداتیو است. این خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامینc به محافظت سلول ها در برابر آسیب های محیطی شامل تابش اشعه فرابنفش و نیز دود سیگار و نیز در برابر رادیکال های آزاد ساخته شده در اثر متابولیسم برخی غذاها، کمک می کند. همچنین ویتامین c دارای خواص ضد التهابی نیز هست و ممکن است در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی مفید بوده و سیر ایجاد آب مروارید چشم را کند کرده و در درمان برخی بیماری های عفونی نیز مفید باشد. مثلا حتما شنیده اید که اگر در زمان سرماخوردگی از مقادیر فراوان ویتامینc استفاده کنید. مدت بیماری تان کوتاه تر خواهد شد.

دونکته مهم در مورد ویتایمن c وجود دارد. اول اینکه برخلاف بیشتر حیوانات که می توانند ویتامینc را در بدن تولید کنند، انسان قادر به تولید ویتامینc نیست و لذا باید آن را از خارج و توسط غذا، برخی نوشیدنی ها، میوه جات و یا از طریق مکمل ها ی غذایی در یافت نماید. نکته مهم دوم این است که ویتامینc، محلول در آب است و در بدن ذخیره نمی گردد و لذا بطور مداوم در حال دفع شدن است لذا ویتامینc را باید به صورت منظم و روزانه در اختیار بدن گذاشت تا از فواید بی شمار آن بهره مند گردد.همان طور که گفته شد کلاژن که فراوان ترین پروتئین پوست است، برای ساخته شدن نیازمند ویتامینc است و لذا مصرف ویتامینc می تواند موجب تاثیرات منفی چشم گیری در پوست گردد. مصرف ویتامینc از پیری زودرس و ایجاد چین وچروک زودرس در پوست پیشگیری کرده و ترمیم زخم ها نیز با سرعت بیشتر و با کیفیت بهتری انجام می گیرد.

یکی از راه های نگهداری سطوح کافی ویتامین c در پوست، مصرف اشکال محلول در چربی ویتامینc می باشد. این فرم است که به راحتی می تواند وارد غشای سلولی گردد. برای رسیدن به این هدف، ویتامینc را با اسید پالمیتیک که یک اسید چرب اشباع شده است، ترکیب می کنند ویک استر ویتامینc حاصل می شود پس آسکوربیل بالمیتات یک شکل محلول در چربی ویتامینc می باشد. یک استر دیگر ویتامینc، تتراهگزیل دسیل آسکربات است که در برخی کرم های ویتامینc بکار می رود و دارای خواص بیولوژیکی شبیه به ویتامینc معمولی است شامل تحریک تولید کلاژن چون آنزیم های گوارشی به سرعت اشکال محلول در چربی ویتامینc مثل تتراهگزیل دسیل آسکوربات را تجزیه می نمایند لذا مصرف خوراکی آنها فایده ای ندارد و نسبت به ویتامینc معمولی نیز گران تر می شوند.

از طرف دیگر مصرف موضعی این ترکیبات موجب می شوند که به راحتی بتوانند وارد غشای سلولی شده و پایداری خود را در داخل سلول حفظ نمایند. در مطالعات انجام شده مشخص گردیده است که مصرف ویتامین cموضعی موجب کاهش و آهسته شدن پیری ناشی از نور آفتاب که علایمی مانند چین وچروک پوست و لکه های پوستی دارد می شود. همچنین این ماده موجب تولید کلاژن جدید نیز در پوست می شود. همان طور که قبلا نیز گفته شد، ویتامینc موضعی می تواند موجب مهار آسیب ناشی از اشعه های فرابنفش a و b به سلول های پوست گردد. همچنین مصرف ویتامینc موضعی روی پوست موجب حفظ توام پوست و کاهش لک های پوستی می گردد. به هرحال متخصصین پوست مصرف موضعی ویتامینc را مانند مصرف خوراکی این ویتامین بسیار مهم توصیه می نمایند.


An item with the same key has already been added. Key: h2

محصولات مرتبط