• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

An item with the same key has already been added. Key: h2

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

موارد استفاده و کاربرد سود پرک

سود پرک به عنوان یک ماده قلیایی قوی و به دلیل خاصیت واکنش پذیری بالا کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارد. سود پرک واکنشگری سریع و ماده قلیایی نسبت به سایر مواد بازی می باشد. این ماده به صورت محلول در آب دارای ثبات بیشتری بوده و در حالت محلول می تواند ذخیره یا منتقل شود. این ماده در طی فرآیند های شیمیایی محصولات جانبی نامطلوب مانند کربن دی اکسید یا سایر کربنات ها را تولید نمی کند. از جمله موارد استفاده از سود پرک (سود کاستیک، هیدروکسید سدیم، سود سوز آور ) می توان به استفاده در صنایع تولید کاغذ و خمیر کاغذ، تولید آلومینیوم، جوهر زدایی از کاغذهای باطله، تصفیه آب و بسیاری صنایع دیگر می باشد. سود پرک ماده اولیه در تولید بسیاری از مواد شیمیایی می باشد.


این ماده به عنوان یک حد واسط و واکنش دهنده در فرآیندهایی که بسیاری از مواد اعم از حلال ها، پلاستیک، الیاف مصنوعی، سفید کننده ها، چسب، پوشش ها، جوهر، رنگ ، علف کش ها و مواد دارویی مانند آسپرین تولید می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. سود پرک همچنین در صابون سازی و ساخت مواد شوینده، صنایع نفت و گاز، صنعت سرامیک، خنثی سازی پساب های اسیدی و تمیز کردن و حذف نمودن ترکیبات اسیدی از گازهای خروجی استفاده می شود.


برخی کاربرد های سود پرک :

تولید مواد شیمیایی : در صنایع شیمیایی حدود 40 درصد از سود کاستیک تولیدی به عنوان یک ماده اولیه و پایه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی مصرف می شود.


خمیر کاغذ و تولید کاغذ :

خمیر کاغذ تولید شده با روش سولفات و سولفیت از طریق حذف ترکیبات لیگنین با استفاده از واحد های چندگانه استخراج توسط سود مایع، خالص سازی می شوند. همچنین در برخی از کارخانه هایی که از فرایند کرافت برای تولید کاغذ استفاده می کنند، از سود مایع استفاده می شود. علاوه بر مصارف عنوان شده برای سود پرک، در صنعت کاغذ سازی این ماده شیمیایی به منظور حذف اولیه جوهر از کاغذهای بازیافتی کاربرد دارد.


سلفون و ابریشم مصنوعی :

تولید الیاف با استفاده از فرایند ویسکوز در دو مرحله اصلی نیاز به سود پرک دارد. سلولز به منظور افزایش استحکام و براقی و در نتیجه تولید سلولز قلیایی توسط سود مایع مورد فراوری قرار می گیرد، پس از آن سلولز به دست آمده برای تولید ماده ویسکوز که برای اکسترود کردن الیاف ابریشم مصنوعی و فیلم های سلفون مصرف می شود در سود پرک مایع رقیق حل می شود.


استخراج آلومینیوم :

کاربرد سود پرک در صنعت آلومینیوم سازی برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده اولیه تولید آلومینیوم است و رسوب گذاری آلومینا استفاده می شود. همچنین سود پرک به منظور براق کننده شیمیایی محصولات آلومینیومی مورد مصرف است.


صابون سازی : سود پرک چربی ها را به صابون های سدیمی محلول در آب تبدیل می کنند. (فرایند صابون سازی)

پارچه : در این صنعت از سود پرک به منظور تمیزکاری، سفید کردن و افزایش براقی و استحکام پارچه استفاده می شود.


تولید نفت و صنعت پالایش :

سود پرک به عنوان جاذب کربن دی اکسید در برش های سبک و به عنوان جاذب سولفیدها در خالص سازی برش های مختلف نفتی استفاده می شود. همچنین سود پرک به همراه کلر برای فرایند شیرین سازی هیپوکلریتی که فرایندی برای حذف ترکیبات مختلف گوگردی است کاربرد دارد.

استفاده به جای سودا اش : سود پرک به عنوان جایگزین برای سودااش در بسیاری از کاربردها در صنایع شیشه سازی، کاغذ سازی، خمیر کاغذ، فسفات و سیلیکات کاربرد دارد.

سوخت های تجدید پذیر : سود پرک برای تنظیم ph و تولید سدیم متیلات در فرایند تولید بیواتانول و بیودیزل کاربرد دارد.